У 2019 році програмі «Абетка харчування» виповнилося 10 років. В Україні вона з’явилася завдяки глобальній ініціативі Nestle for Healthier Kids. З моменту появи програма значно змінилася, охоплення шкіл зросло до понад 1300 по всій Україні, а цьогоріч відбувся перезапуск контенту та пройшли освітні заходи для дітей.
Зокрема до Міжнародного дня шеф-кухаря команда проєкту влаштувала школярам кулінарний майстер-клас зі справжнім «шефом», а в рамках освітнього фестивалю «Арсенал ідей» розпочала роботу спеціальна зона «Абетки харчування». Упродовж року маленькі відвідувачі дізнаватимуться тут про вітаміни в улюблених продуктах та користь кожного з них, вивчатимуть співвідношення обіднього раціону та гратимуть в інтерактивну онлайн-гру з героями програми Смачнюлею та Питайликом.
Наразі головним координатором програми «Абетка харчування» є Євгенія Лошкарьова. Пані Євгенія — керівник проєктів з розвитку програм здорового харчування «Нестле Україна», а також член міжнародних нутриціологічних асоціацій The Nutrition Society (Великобританія) та Dietary Intake Community of Practice (Швейцарія).
Спеціально для вчителів українських шкіл Євгенія Лошкарьова розповіла про завдання глобальної програми Nestle for Healthier Kids у всьому світі та про те, яким буде розвиток «Абетки харчування» у подальшому.
Як програма Nestle for Healthier Kids працює в інших країнах та на вирішення яких проблем вона спрямована?
Глобальне завдання ініціативи Nestle for Healthier Kids в усіх країнах, а їх наразі 84, — допомогти дітям вести більш здоровий спосіб життя. На жаль, у всьому світі близько 800 мільйонів людей страждають від недостатнього харчування, а два мільярди — від надмірної ваги і ожиріння. І ця цифра неухильно зростає, в тому числі й серед дитячого населення.
За даними ВООЗ, кожна третя дитина в Європі має надлишкову вагу або ожиріння. Ми віримо, що допомагаючи новим поколінням краще харчуватися і бути більш активними, ми покращуємо якість життя дітей і сприяємо їх здоровому майбутньому.
Nestle for Healthier Kids поєднує три напрямки для досягнення цієї мети. Перший — це наукові дослідження харчування дітей, другий — розробка більш поживних продуктів харчування. Третій напрямок — це реалізація освітніх програм, покликаних навчити дітей основам правильного харчування та надати знання, які вони зможуть використовувати в подальшому.
У чому особливість роботи програми в Україні та які саме проблеми вона вирішує?
В Україні освітня частина представлена програмою «Абетка харчування». Програму розроблено за участі провідних спеціалістів в галузі освіти, охорони здоров'я та дитячої психології. Вона має гриф МОН та рекомендована МОЗ для використання у навчальних закладах.
Розрахована програма на учнів 1-4 класів, і для кожного класу враховано вікові особливості та інтереси школярів. Програма може бути інтегрована у навчальний процес у складі уроків «Основи здоров’я», а також як позакласна робота або окремий варіативний предмет.
Під час навчання у кожному класі діти спершу вивчають, а потім поглиблюють свої знання про основні групи продуктів та корисні речовини, які вони містять, режим харчування та правильні порції, питний режим, а також навчаються правилам поведінки на кухні. Допомагають їм у цьому казкові герої Смачнюля та Питайлик, які в цікавій формі розповідають про основи здорового харчування.
Nestle багато років підтримує програму про правильне харчування у всьому світі та в Україні зокрема. При цьому Nestle організація не благодійна, а комерційна. Навіщо комерційній компанії вести і розвивати цей проєкт?
Мета Nestle — покращувати якість життя та сприяти здоровому майбутньому наших споживачів, спільнот та оточуючого середовища. У компанії діє програма «Створення спільних цінностей», яка включає низку активностей, спрямованих на досягнення цієї мети. Однією з них і є ініціатива Nestle for Healthier Kids.
З вашої точки зору, як нутриціолога та співробітника компанії Nestle, що дає програма «Абетка харчування» вчителям?
З «Абеткою харчування» вчителі отримують готовий навчальний комплект. Він розроблений фахівцями і його легко інтегрувати в навчальний процес. Програма містить сім модульних уроків для кожного класу. Вони складаються з навчально-методичного посібника з детальним планом занять та яскравих робочих зошитів для учнів. Також працює сайт, на якому можна знайти всі необхідні матеріали, дізнатися новини та поділитися досвідом проведення уроків за програмою «Абетка харчування».
Важливо, що «Абетка харчування» вчить основам здорового харчування у цікавій формі — казкові герої Смачнюля та Питайлик подорожують Країною здорового харчування та разом із дітьми дізнаються про особливості здорового раціону. Складні речі пояснюються простими словами та наочно. При цьому учні навчаються граючись та виконують цікаві домашні завдання.
Крім яскравої візуалізації, програма містить не просто знання про правильне харчування, а й конкретні поради та прийоми. Їх можна легко втілити у повсякденне життя і таким чином набути корисних звичок.
В Україні програма почала роботу близько 10 років тому. У цьому році вона оновилася. Яким ви бачите її подальший розвиток?
Для нас важливо бути помічником в оволодінні навичками здорового харчування, що об’єднає вчителів, дітей та батьків. Адже не секрет, що дитина харчується в першу чергу так, як харчуються у сім'ї.
Ми невипадково додали більше уроків по темі «Готуємо разом», оскільки спільне приготування їжі — це не лише спосіб навчитися готувати корисні страви та показати, що готувати — це весело, а й чудова нагода провести час разом із батьками.
Ми плануємо додати на сайт більше матеріалів не тільки для вчителів, а й для батьків, щоб вони могли разом із дітьми у цікавий спосіб дізнаватися більше про правильне харчування та завдяки цим знанням вести більш здоровий спосіб життя.
У вересні в Інституті післядипломної освіти відбулася презентація оновленої програми. Які відгуки ви отримали від вчителів молодших класів?
Ми отримали чимало позитивних відгуків — багато вчителів, які відвідали форум, проводять уроки за програмою «Абетка харчування» вже не перший рік. Було приємно, що оновлення контенту та поява нових уроків, а це дві нові теми у кожному класі, знайшли схвальний відгук.
Зворотний зв’язок від педагогів важливий для нас ще й тому, що вчителі як ніхто знають звички дітей і те, які теми потрібно висвітити додатково. Більше того, під час розробки нового контенту ми враховували побажання вчителів, які працюють з програмою. Ті ж, хто вперше дізналися про «Абетку харчування», під час презентації програми мали змогу детальніше ознайомитися з матеріалами та зробити замовлення, чим багато хто й скористався.