Алергія у школярів: план дій та роль харчування у ньому. Спецпроєкт з лікаркою Оленою Мозирською

Алергія у школярів: план дій та роль харчування у ньому. Спецпроєкт з лікаркою Оленою Мозирською

Posted on: чт, 05/16/2024 - 09:36 By: content

ЛікарО, алергія! Сезонна та харчова, на пилок та на цитруси. Алергічні реакції завдають дискомфорту дитині та можуть проявлятись у різних формах та у відповідь на найдивніші подразники. 

 

Лікар алерголог та дерматолог Олена Мозирська спеціально для програми “Абетка Харчування” підготувала цінні поради, як розпізнавати симптоми алергії та вживати заходів для зменшення ризику алергічних реакцій у школярів. 

 

 

Алергія – це спотворена відповідь імунітету на нормальні речовини, як на подразники. 

Алергія та вірусна інфекція можуть протікати доволі схоже, і в перші дні хвороби їх важко відрізнити одна від одної. Але деякі риси алергічної хвороби є особливими.

 

Тож як батькам розрізнити між алергією та вірусною інфекцією?

 1. Час появи симптомів: Симптоми алергії зазвичай з'являються після контакту з алергеном, таким як пилок, пил, їжа або тварини. У випадку вірусної інфекції, симптоми можуть розвиватися поступово протягом декількох днів.
 2. Характер симптомів: Серед симптомів алергії можуть бути кашель, свербіж очей, нежить або висип. У випадку вірусної інфекції зазвичай спостерігаються температура, біль у горлі та головний біль.
 3. Тривалість симптомів: Симптоми алергії можуть тривати довгий час, особливо якщо алерген продовжує впливати на організм, у той час як симптоми вірусної інфекції зазвичай зникають протягом кількох днів до тижня.
 4. Реакція на препарати: Симптоми алергічного нежитю можуть полегшуватися після прийому протиалергічних препаратів. А симптоми гострої вірусної інфекції – при прийомі ліків від температури, знеболювальних.


Здорове харчування для мінімізації алергічних реакцій

Діти

 

Здорове харчування для школярів відіграє важливу роль у запобіганні розвитку алергій. Ось 2 ключові поради з цього приводу:

 1. Різноманітність харчування та уникнення необґрунтованих обмежень: Часто при алергічних хворобах батьки обмежують дітей у споживанні певних продуктів, побоюючись подальших алергічних реакцій: забороняють споживати молоко, яйця, фрукти та овочі – зокрема червоні. Такі обмеження не є науково обгрунтованими, і вони можуть призвести до дефіциту поживних речовин та погіршення здоров'я. Важливо консультуватися з лікарем перед введенням обмежень у харчуванні дітей.
 2. Управління перехресними реакціями: Деякі діти з алергією на пилок можуть мати перехресні реакції на деякі фрукти та горіхи – наприклад, яблука. Але не варто самостійно призначати собі дієту, варто звертатись до лікаря.

 

Коли звертатися до лікаря? 

Якщо у дитини виникли підозри щодо алергії, особливо якщо вони з'явилися раптово, важливо вжити невідкладних заходів та звернутися до лікаря. Ось деякі випадки, коли потрібно швидко реагувати:

 • Погане самопочуття - потьмарення свідомості.
 • Утруднене дихання – ком в горлі, свист при диханні, відчуття важкості дихання, страху смерті; 
 • Різкий біль в животі після вживання якогось продукту чи ліків.

Якщо симптоми не виглядають небезпечно, але не пройшли після прийому ліків – також варто звернутись до лікаря, щоб отримати правильне лікування.


 

Поради для батьків школярів молодших класів:

Ді

 

 • Попросіть дитину записувати чи запам’ятовувати продукти, яка вона вживала у школі. Через велику кількість новинок у їдальні та частувань від однокласників, у малечі можуть виникнути харчові алергічні реакції. Добре, якщо вона може згадати, що їла в школі. 
 • Якщо реакція з'являється після уроків і причину важко визначити, переходьте на легку їжу, яку дитина раніше добре засвоювала, і спостерігайте за її станом кілька днів.
 • Попередьте заздалегідь вашого вчителя, якщо знаєте про харчові алергії дитини. 
 • Проговоріть з дитиною наявність у школі медичного пункту та необхідності звертатись за допомогою до дорослих у разі виникнення алергічних симптомів. 

Не займайтесь самостійним лікуванням дитини – своєчасна консультація з фахівцем допоможе забезпечити вашій малечі здоров’я та безпеку.