О, алергія! Сезонна та харчова, на пилок та на цитруси. Алергічні реакції завдають дискомфорту дитині та можуть проявлятись у різних формах та у відповідь на найдивніші подразники.
Лікар алерголог та дерматолог Олена Мозирська спеціально для програми “Абетка Харчування” підготувала цінні поради, як розпізнавати симптоми алергії та вживати заходів для зменшення ризику алергічних реакцій у школярів.
Алергія – це спотворена відповідь імунітету на нормальні речовини, як на подразники.
Алергія та вірусна інфекція можуть протікати доволі схоже, і в перші дні хвороби їх важко відрізнити одна від одної. Але деякі риси алергічної хвороби є особливими.
Тож як батькам розрізнити між алергією та вірусною інфекцією?
- Час появи симптомів: Симптоми алергії зазвичай з'являються після контакту з алергеном, таким як пилок, пил, їжа або тварини. У випадку вірусної інфекції, симптоми можуть розвиватися поступово протягом декількох днів.
- Характер симптомів: Серед симптомів алергії можуть бути кашель, свербіж очей, нежить або висип. У випадку вірусної інфекції зазвичай спостерігаються температура, біль у горлі та головний біль.
- Тривалість симптомів: Симптоми алергії можуть тривати довгий час, особливо якщо алерген продовжує впливати на організм, у той час як симптоми вірусної інфекції зазвичай зникають протягом кількох днів до тижня.
- Реакція на препарати: Симптоми алергічного нежитю можуть полегшуватися після прийому протиалергічних препаратів. А симптоми гострої вірусної інфекції – при прийомі ліків від температури, знеболювальних.
Здорове харчування для мінімізації алергічних реакцій
Здорове харчування для школярів відіграє важливу роль у запобіганні розвитку алергій. Ось 2 ключові поради з цього приводу:
- Різноманітність харчування та уникнення необґрунтованих обмежень: Часто при алергічних хворобах батьки обмежують дітей у споживанні певних продуктів, побоюючись подальших алергічних реакцій: забороняють споживати молоко, яйця, фрукти та овочі – зокрема червоні. Такі обмеження не є науково обгрунтованими, і вони можуть призвести до дефіциту поживних речовин та погіршення здоров'я. Важливо консультуватися з лікарем перед введенням обмежень у харчуванні дітей.
- Управління перехресними реакціями: Деякі діти з алергією на пилок можуть мати перехресні реакції на деякі фрукти та горіхи – наприклад, яблука. Але не варто самостійно призначати собі дієту, варто звертатись до лікаря.
Коли звертатися до лікаря?
Якщо у дитини виникли підозри щодо алергії, особливо якщо вони з'явилися раптово, важливо вжити невідкладних заходів та звернутися до лікаря. Ось деякі випадки, коли потрібно швидко реагувати:
- Погане самопочуття - потьмарення свідомості.
- Утруднене дихання – ком в горлі, свист при диханні, відчуття важкості дихання, страху смерті;
- Різкий біль в животі після вживання якогось продукту чи ліків.
Якщо симптоми не виглядають небезпечно, але не пройшли після прийому ліків – також варто звернутись до лікаря, щоб отримати правильне лікування.
Поради для батьків школярів молодших класів:
- Попросіть дитину записувати чи запам’ятовувати продукти, яка вона вживала у школі. Через велику кількість новинок у їдальні та частувань від однокласників, у малечі можуть виникнути харчові алергічні реакції. Добре, якщо вона може згадати, що їла в школі.
- Якщо реакція з'являється після уроків і причину важко визначити, переходьте на легку їжу, яку дитина раніше добре засвоювала, і спостерігайте за її станом кілька днів.
- Попередьте заздалегідь вашого вчителя, якщо знаєте про харчові алергії дитини.
- Проговоріть з дитиною наявність у школі медичного пункту та необхідності звертатись за допомогою до дорослих у разі виникнення алергічних симптомів.
Не займайтесь самостійним лікуванням дитини – своєчасна консультація з фахівцем допоможе забезпечити вашій малечі здоров’я та безпеку.