Цікаво про порції та режим харчування з оновленою «Абеткою харчування» від А до Я!

Цікаво про порції

Цікаво про порції та режим харчування з оновленою «Абеткою харчування» від А до Я!

Posted on: пт, 10/16/2020 - 17:11 By: ak

Дивовижно, але можна закінчити школу, університет і все одно не розумітися на тому, скільки каші має з’їдати першачок під час сніданку! Хоча, насправді, все дуже просто, і це ті навички, які мають бути у кожної людини — і дорослої, і маленької.

В оновленій освітній програмі «Абетка харчування» питанню порцій та режиму харчування молодших школярів приділено багато уваги. Але це не нудне заучування правил, а навпаки — нагода спробувати себе у ролі дорослого, який сам вирішує, яким буде його меню впродовж дня.

Перший клас. Про порції та дитячі долоньки

«Скільки й чого їсти, щоб бути здоровим? Якщо буду їсти багато — буду повнісіньким Питайликом, а якщо мало — худим Питайликом», — від казкового героя ці запитання звучать кумедно, а для повненького першачка завеликі порції за обідом можуть бути справжньою проблемою. Тому команда програми вирішила допомогти школярикам розібратися із цим питанням вже у першому класі за допомогою простого алгоритму визначення порції. Наприклад, фруктів потрібно вживати 1-2 порції на день, а одна порція — це один цілий фрукт, що вміщується у долоні дитини.

Каш та інших продуктів із зерна має бути 4-5 порцій на день. Розмір такої порції — з дитячий кулачок, а якщо це хліб — то скибка. Так само просто можна вирахувати обсяг овочів, м’яса та риби. А ось порції кисломолочних продуктів вимірювати ще простіше — склянками. В меню дитини їх має бути 2-3 порції на день. Що ж до солодощів, то тут про порції не йдеться. Цукерки та тістечка, як і жирні продукти, треба вживати помірно, і про причини такого обмеження учні теж дізнаються у першому класі.

Другий клас. Детальніше про раціон

Ось і настав час роз’яснити дітям, що таке раціон та режим харчування. Оскільки школярики їдять те ж, що й батьки, для когось із учнів точно будуть відкриття. Наприклад, те, що на сніданок краще їсти вівсяну кашу, а не суп чи смажену картоплю, адже каша точно буде кориснішою і енергії дасть більше.

Втім, почати варто з того, що дитячий організм потребує п’ятиразового харчування. Детальна інформація про добовий раціон молодшого школяра викладена у методичних матеріалах для вчителя. Наприклад, дітям буде цікаво дізнатися, що у м’ясі, рибі та яйцях є незамінні для нас амінокислоти. Також у цих продуктах міститься найбільше білків, які вкрай потрібні для побудови тканин та органів дитячого організму. Тож зовсім відмовлятися від страв, приміром, з риби, школярикам не варто.

Третій клас. Знайомство з групами продуктів харчування

Окремої теми, що присвячена порціям та режиму харчування, у третьому та четвертому класі немає. Але на школяриків чекатиме нова незабутня мандрівка Країною здорового харчування, протягом якої діти більше дізнаються про групи продуктів та їхню користь для організму.

Першою учні зустрінуть групу молока та молочних продуктів, розберуться, якими є рекомендовані порції молока, йогурту, сиру. Наприклад, для третьокласника одна порція молока — це повна склянка, а йогурту — лише півсклянки. При цьому на добу дитині потрібно вживати 2-3 порції молокопродуктів.

Так само учні дізнаються про групи зернових продуктів, фруктів та овочів, жирів тваринного та рослинного походження, а також не залишать без уваги солодощі. А ще обов’язково потренуються у складанні меню.

Четвертий клас. Поглиблюємо знання!

Якщо у 1-3 класі школярики знайомилися із основами правильного харчування, то в четвертому вивчатимуть принципи харчування за сезонами. Діти складатимуть сезонні меню й дізнаватимуться про особливості вживання таких продуктів, як гриби чи гарбуз.

Загалом оновлена «Абетка харчування» формує цілісне уявлення про те, що харчуватися правильно — просто і доступно кожному. Більше того, це завжди свідомий вибір і зробити його можуть навіть учні молодшої школи.

Методичні матеріали та зошити оновленої програми «Абетка харчування» завантажуйте, будь ласка, за посиланнями: