Перебування в укритті може викликати у дітей відчуття тривоги та хвилювання. Однак, завдяки ігровим технікам, вчителі можуть допомогти малечі впоратися з цими емоціями, перетворивши такі моменти на можливість зняти напругу та відновити відчуття безпеки. Ось кілька ідей, як ігри можуть допомогти дітям почуватися спокійніше та впевненіше в таких ситуаціях.
• Техніка «Малюнок у повітрі»
Мета: зниження емоційної напруги та переживань, розвиток уяви та творчих здібностей, зменшення рівня ситуативної тривоги.
Інструкція для дітей:
Займіть зручне положення і огляньтесь навколо. Що ви бачите? Знайдіть вільний простір, наприклад, стіну перед собою. Уявіть, що тримаєте в руках чарівний пензлик, який може малювати у повітрі. Почніть малювати перший мазок. Як вам? Тепер зробіть другий. Уявіть, що малюєте картину, і продовжуйте малювати стільки, скільки хочете. Немає обмежень, головне — зосередитись на процесі і дозволити вашій уяві вести руку.
• Техніка «Тактильний компот»
Мета: розвантаження психіки, зняття м'язової напруги, переключення уваги на ігровий процес, зниження тривоги.
Інструкція для дітей:
Уявіть, що ви готуєте компот. Які фрукти ви додасте? Почнімо з яблука. Уявіть, як ви очищуєте його, використовуючи по черзі ліву та праву руку. Тепер уявіть лимон. Стисніть його в руці, наче вичавлюєте сік. Киньте залишки лимону на підлогу, а потім розслабте руку. Далі додавайте інші фрукти, обираючи на власний смак, і відчуйте розслаблення, рухаючи руками.
• Техніка «Сонячна долонька»
Мета: зміна настрою через тактильні відчуття, зниження стресу та тривоги, створення позитивної атмосфери.
Інструкція для дітей:
Подивіться на свою праву долоню. Розгляньте її уважно і торкніться її пальцями іншої руки. Уявіть сонце — тепле, жовте, кругле. Проведіть пальцем по середині долоні, створюючи уявне коло, повторіть цей рух кілька разів, залишаючи фокус на теплоті сонця. Ви можете додати до сонця промінчики, уявляючи їх, коли проводите пальцем. Як ви почуваєтесь після цієї вправи?
• Техніка «Рухливі черепашки»
Мета: психофізичне розвантаження, зняття напруги у м'язах, створення образу безпечного місця.
Інструкція для дітей:
Уявіть себе черепашкою, яка прогулюється. Раптом починається дощ. Почніть рухатись швидше. А тепер уявіть, як ви ховаєтесь у свою раковину. Залишайтесь там кілька секунд, відчуйте, як ваше тіло розслабляється. Сонце знову з’являється на небі, і ви продовжуєте прогулянку. Ви можете повертатися до цього образу, коли хочете відчути себе в безпеці.
Ігрові техніки — це не лише спосіб розваги, а й чудова можливість об’єднати дітей та дорослих у важкий час. Вони дарують можливість підтримати емоційний зв'язок, допомагають зберегти спокій і контроль над ситуацією «тут і зараз».
Світлана Дрібас, PhD, психолог платформи корпоративного добробуту «Розумію»